Jubileusz Matki Łempickiej

24 stycznia świętowałyśmy 100. rocznicę śmierci naszej Matki Fundatorki Marii od NSJ Łempickiej. Jubileuszowej mszy św. przewodniczył Ks. Biskup Roman Pindel. W uroczystości wzięli udział kapłani z naszej diecezji i z Rypina, władze gminy Rypin, delegacja Gminy Kęty, goście z Godziszew oraz sympatycy i dobrodzieje naszego klasztoru.

Mszę św. wraz biskupem ordynariuszem naszej diecezji bielsko-żywieckiej celebrowali m.in. ks. Infułat Marek Smogorzewski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie, do której należą Godziszewy, miejsce urodzenia Służebnicy Bożej, ks. kan. Andrzej Krasiński, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Rypinie, gdzie nasza Matka została ochrzczona, oraz ks. Prałat Tadeusz Zaborny, były proboszcz tejże parafii, który wydatnie przyczynił się do rozbudzenia kultu Matki Łempickiej na ziemi dobrzyńskiej. Na uroczystość przybyła także pochodząca z Jasina s. Gracjana Topolewska, karmelitanka Dzieciątka Jezus z Krakowa.

W swojej homilii Ks. Biskup ukazał postać Matki Marii, jako budowniczej świątyni – tej materialnej i tej duchowej. Powiedział m. in.: „Jej przeznaczeniem okazały się Kęty i ta świątynia, którą zbudowała (…) Mogła uczynić dla Boga bardzo wiele. Dla naszych oczu widoczna jest ta świątynia i klasztor. A przecież ważniejsze jest to, co w tej świątyni – że sam Pan jest tu czczony, adorowany, a także wspólnota sióstr”.

Pod koniec liturgii biskup wraz z kapłanami przeszli do bocznej kaplicy, by pomodlić się przy sarkofagu Matki Marii od Najświętszego Serca Jezusa. Za wstawiennictwem Matki przedstawialiśmy Bogu wszystkie te intencje, które wierni nam polecili, wierząc w Jej orędownictwo. Modliliśmy się także o rychłą beatyfikację Służebnicy Bożej.

Po mszy świętej Ks. Biskup spotkał się z nami za klauzurą. Z zainteresowaniem dopytywał o postępy w procesie beatyfikacyjnym Matki Marii, nawiedził także chore siostry ku ich nieskrywanej radości.

Stulecie śmierci naszej Matki Fundatorki to dla nas ważny Jubileusz. Do tego wydarzenia przygotowywałyśmy się poprzez dziewięciomiesięczną nowennę, którą odprawiałyśmy wspólnie z wiernymi gromadzącymi się w naszym przyklasztornym kościele. Dzięki przygotowanym przez ks. kapelana Józefa Lacha SCJ kazaniom, ukazującym Jej sylwetkę, duchowość i dzieło życia na tle epoki i zawiłych dziejów naszej historii, nie tylko my, ale także ludzie świeccy mogli poznać Ją lepiej i zachwycić się głębią Jej wiary. Z pewnością stała się nam wszystkim bliższa. Ufamy, że to doświadczenie Jej bliskości w tajemnicy świętych obcowania, będzie nam wszystkim towarzyszyć przez cały rok jubileuszowy.

fot. Robert Karp

Skip to content