6 czerwca w Krakowie, w Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach, odbyła się beatyfikacja 9 męczenników salezjańskich z okresu II wojny światowej. Eucharystii przewodniczył prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Jeden z tych nowych błogosławionych – ks. Ludwik Mroczek SDB pochodził z Kęt i poprzez swoją starszą siostrę Klementynę (w zakonie s. M. Elektę) był związany także z naszym klasztorem. Do dziś zachował się stary domek przy ul. Świętokrzyskiej, w którym się urodził i wychował. Niech nowy błogosławiony męczennik wyprasza i nam wierność Bogu i ducha męstwa.
Modlitwa
Boże, Ojcze miłosierny,
dziękujemy Ci za świadectwo wiary i wierności
Twoich sług ks. Ludwika Mroczka i Towarzyszy,
salezjanów, wychowawców i męczenników,
którzy w godzinie próby oddali życie za Chrystusa i braci.
Za ich wstawiennictwem umacniaj nas w wierze,
dodawaj odwagi w codziennych wyborach dobra
i ucz nas miłości, która zwycięża lęk i śmierć.
Spraw, aby ich przykład prowadził nas codzienną drogą Ewangelii
ku pełni życia w Tobie.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Warto przeczytać:
Życiorys bł. ks. Ludwika Mroczka SDB
Świadectwo s. M. Elekty od Ducha Świętego i Maryi Wspomożycielki Wiernych (Klementyny Mroczek)
Klementyna Franciszka Mroczek (1893-1984) – córka szewca Franciszka Mroczka i Marii z Jurów. Urodzona 1 listopada 1893 r. w Kętach w domu przy ul. Świętokrzyskiej pod numerem 282, ochrzczona w tutejszej parafii św. Małgorzaty i Katarzyny 19 listopada 1893r. przez wikarego ks. Marcina Krzysicę. Rodzicami chrzestnymi byli szewc Baltazar Dziwlik i Katarzyna Jura. Z zawodu była nauczycielką. 9 grudnia 1950r. wstąpiła do SS. Franciszkanek Najświętszego Sakramentu w Kętach i już 13 grudnia tegoż roku została przyjęta do postulatu. 13 maja 1951 r. obleczona w habit franciszkański rozpoczęła nowicjat i otrzymała imię zakonne s. M. Elekta od Ducha Świętego i Maryi Wspomożycielki Wiernych. Odeszła ze zgromadzenia na własną prośbę 10 lipca 1951 r. Do końca życia pozostała niezamężna. Zmarła zaopatrzona sakramentami 14 października 1984 r. w domu przy ul. Słowackiego 9 w Kętach. Przyczyną zgonu była miażdżyca i choroba nadciśnieniowa. Pochowana 16 października 1984 r. na miejscowym cmentarzu komunalnym przez ks. Józefa Grzesiułę.




